Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb mesta Liptovský Mikuláš

2020

Nákupy pre prijímateľov

Raz týždenne počas celého obdobia koronakrízy zamestnanci zariadenia zabezpečujú drobné nákupy prijímateľom sociálnej služby.


Pracovná činnosť 20. mája

Naďalej dodržujeme všetky opatrenia, realizujeme individuálne činnosti a ak prácu, tak v minimálnom počte. K vtáčikom z vlny sme si vyrobili motýle.


Testovanie na COVID-19

 A takto sme 7. mája 2020  testovali na COVID – 19…


Odšťavovanie pomarančov

28. apríla sme našim prijímateľom sociálnej služby odšťavovali z darovaného ovocia zdravé a sladké vitamínové šťavy.


Veľkonočná výzdoba

Výsledok pracovných činností počas niekoľkých dní  v malých skupinkách a s veľkou trpezlivosťou.


Arteterapia počas Veľkonočných sviatkov

Arteterapia v zariadení je obľúbenou relaxačnou činnosťou a vyjadrením svojich pocitov. Naše prijímateľky si vymaľovali vajíčka, zajacov, kvety na Veľkú noc.


Príprava na sviatočný obed

Keďže podporujeme aj estetickú stránku  v zariadení, aby sa prijímatelia dobre cítili, k vázičkám na jedálenské stoly sme pripravili na Veľkú noc aj servítky so zajačikmi, ktoré nechýbali pri nedeľňajšom sviatočnom obede.


Príprava na Veľkú noc

Aj keď tento rok nemáme celkom sviatočnú jarnú atmosféru (dodržiavame opatrenia, zdržiavame sa v interiéri, pracujeme v malých skupinách alebo individuálne), snažíme sa aj v takých podmienkach si spríjemniť Veľkonočné sviatky. Vyrábali sme rozkvitnuté  vetvičky konárov a vajíčka. Do pracovných činností sa zapojila aj 96 ročná p. Benková.


Vázy na jedálenské stoly

Z dôvodu efektivity stolovania a adresného uloženia jedla na stôl pre prijímateľa sociálnej služby sa vyrobili vázičky s kamienkami a kvetmi. Každý kvet je s menom      prijímateľa a s príslušnou diétou.   Je to pomôcka pre samotného prijímateľa, ktorý vie, kde má svoje miesto pri stole a personál vie, kto má akú diétu.


Výroba abecedy – pracovná činnosť s prvkami arteterapie

Pri pamäťových cvičeniach používame často  abecedu. Naši prijímatelia si vyrobili farebnú abecedu pre tých, ktorí nepočujú ale pomôžu si tým, že uvidia písmeno. Ostatní vymaľovávali obrázky podľa čísiel a každé číslo malo priradenú svoju farbu. Udržiavame si pozornosť a sústredenosť.


Hypertenzia – vznik, liečba, prevencia

Zdravotnú prednášku zrealizovala hlavná sestra zariadenia. Prijímatelia sa  dozvedeli o príčinách vysokého tlaku, o tom, aká je dôležitá liečba, ako ju netreba podceňovať. Všetci sme sa zhodli, že najdôležitejšia je prevencia.


Príprava na Veľkú noc – stolovanie

Už v predstihu naše prijímateľky sociálnej služby myslia na všetko, aby v čase veľkonočných
sviatkov na stole nič nechýbalo.

S farbami jari musí ladiť aj stolovanie.


Pracovná činnosť s prvkami arteterapie

Obľúbenou činnosťou prijímateľov je maľovanie obrázkov podľa svojich predstáv. Tieto obrázky bolo treba vymaľovať podľa čísiel farby a tak sme sa museli viac sústrediť a precvičovať nie len jemnú motoriku ale aj mozog.


Zajac s lízankou – terapia prácou

Prijímatelia sociálnej služby radi pracujú s ľahkým materiálom akým je papier. Vždy sa snažíme vymyslieť niečo nové,  zábavné a zároveň užitočné. Zajace s lízankami potešia v budúcnosti deti z Materskej školy, ktoré nás prídu potešiť kultúrnym programom.


Fašiangy 24. februára

Tento rok sme si fašiangy pripomenuli spoločným posedením pri chutných šiškách. Atmosféru dotvorili dokumenty o fašiangoch z obcí Liptova, ktoré sme si premietli cez dataprojektor.


Terapia prácou – výroba papierového srdca

Už v predstihu 7. februára naši prijímatelia sociálnej služby mysleli na svojich spolubývajúcich, ktorí sú imobilní.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien im spríjemní tento sviatok vyrobené srdce so symbolom ženy a dieťaťa.


Oslavy 90. jubilea

Dňa 28. januára oslávila p. Jolana Uličná svoje 90. narodeniny – vždy plná optimizmu odovzdania múdrosti a skúsenosti nezištne iným.

K životnému jubileu Vám prajeme náruč plnú kvetov a blahoželaní najviac,
veď čo je šťastie v ľudskom veku, to je zdravie a nič viac.


Výzdoba interiéru

Blíži sa čas plesovej sezóny, čas fašiangov a karnevalov. Na pracovnej terapii 29. januára sme pracovali s farbami, nožnicami a kto nechcel alebo mu neumožňoval jeho zdravotný stav, tak nám zaspieval a rozprával veselé zážitky z čias fašiangov. Mnohí prijímatelia sociálnej služby ani nevedeli, že maľovanie masiek zvládnu tak dobre. Vybrali sme tie najkrajšie, ktoré teraz zdobia informačné tabule.


Blahoželanie jubilantke

Dňa 24.01. oslávila p. Mária Berníková svoje krásne 85. narodeniny. Svoj sviatok oslávila v kruhu najbližších a my ostatní v zariadení sa pripájame
a všetko dobré k sviatku želáme, nech zdravie, šťastie a láska
nablízku vždy zostane.


Medaily pre statočné deti

Začiatok roka 2020 sme v zariadení poňali s pokorou a podporou pre iných. Symbolicky naši prijímatelia sociálnej služby 13. januára vyrobili medaily v rámci precvičovania jemnej motoriky, ktorými vyjadrujú podporu hospitalizovaným deťom v  LNsP a ktoré statočne bojujú so svojou diagnózou.