Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb mesta Liptovský Mikuláš

2023

AUGUST

Kváskovaný chlebík

Chlieb sa považuje za Boží dar. Vzťah k chlebu sa dedil z generácie na generáciu a zaslúži si patričnú úctu. Avšak hoci tradícií spojených s chlebom ubúda, pečenie chlebíka si aj v moderných domácnostiach nachádza svoje miesto. My sme si obohatili vedomosti ukážkou ako sa pečie kváskovaný chlebík. Kým ale nadobudne výslednú podobu, vyžaduje si niekoľkohodinový proces – zarobenie kvásku, miesenie, viacnásobné kysnutie, prekladanie, tvarovanie … Výsledkom zdĺhavej práce je kvalitný, chutný a chrumkavý chlebík.


Tekvicový koláčik a placky

Pri spoločnej práci, dobrej nálade, a keď ešte rozvoňalo chutné jedlo, veru sa všetko rýchlo zjedlo.


JÚL

Letné grilovanie

V lete si spoločne užívame teplé slnečné dni pri grilovačkách.


JÚN

Na malú chvíľu sme sa prvého júna stali „deťmi“, kedy sme si užívali slnečné lúče, pohodu a radosť zo športových aktivít.


MÁJ

Stavanie mája na ducha

Stavanie májov je bezpochyby čarovný zvyk …


Deň matiek

„Bozkom lieči rany, láskou mostí priepasti a úsmevom prežiari každučký svet. Nikoho takého ako mamy na Zemi niet.“

Týmito slovami a malým darčekom sme si uctili všetky matky v našom zariadení.


Medaile pre deti

Aj keď máme už svoj vek a zdravotné problémy, súcitíme s malými pacientmi LNsP. Každoročne pre nich tvoríme veselé medaile za odvahu a statočnosť.


Precvičovaním jemnej motoriky sa udržujeme vo forme


Prvý máj

Radi spomíname na našu mladosť, kedy sme chodili do prvomájového sprievodu. Aj keď nám náš zdravotný stav nedovolí ísť do ulíc, vyrobili sme si farebné mávatká a atmosféru prvého mája pripomenuli u nás v zariadení.

Bozk je jedným z prejavov náklonnosti k ľuďom srdcu blízkym. Prvý májový deň by mala byť každá žena pobozkaná pod rozkvitnutou čerešňou.


APRÍL

Separovanie odpadu

Aj napriek nášmu vysokému veku sa radi vzdelávame a učíme novým veciam. Uvítali sme besedu o ochrane životného prostredia a separovaní odpadu, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií.


MAREC

Morena

Zo slamy sme si Morenu uplietli, aby sa nám páčila, pekne si ju obliekli a za mohutného spevu do každej izbičky priniesli.


Privítanie jari a veľkonočné sviatky

S príchodom jari a blížiacich sa veľkonočných sviatkov sme mali veľa práce. Šikovné ruky našich žien „uvili“ z látky pestré vence, no ani muži sa nedali zahanbiť a plietli na šibačku korbáče.


MDŽ

„Žena s teplom svojho láskavého srdca a milého slova sa vinie celým životom“ týmito slovami pani riaditeľka srdečne privítala všetkých prítomných. Naším ženám seniorkám vyjadrila lásku, úctu, vďaku a popriala stály úsmev na tvári. Zdravie, šťastie im želali aj naši gavalieri, ktorí im odovzdali kvietok a malý darček.


FEBRUÁR

Fašiangy

Fašiangy sú odjakživa jedným z najkrajších a najbohatších zvykov. Veselosť, spev, zábavy a zabíjačky neutíchajú počas tohto celého obdobia.

Keď nastane „Škaredá streda“ uzamkne veselosť- utíchne muzika… Pochovaním basy sa dá bodka za fašiangovou veselosťou.

Fašiangy, fašiangy, fašiangovníci tancujú, aj pekne hrajú, poďme ta, poďme ta, na nás čakajú…“ takto sme si „parádne vystrojení“ v dobrej nálade a speve veselo vykračovali v našom zariadení.

Kým langoše kysli, s očakávaním – aké budú, sme sa všetci zišli…


JANUÁR

Naše storočné jubilantky

Druhá naša jubilantka pani Emília Barteková sa narodila 21.01.1923. Aj v tomto vysokom veku jej pamäť dobre slúži, stále veľa číta a snaží sa byť sebestačná. Všetkých gratulantov prijala s veľkou vďakou, úctou a úsmevom na tvári. Potešila ju návšteva aj pána primátora, ktorý jej priniesol plný košík kvetov, sladké prekvapenie, pamätný list a pamätnú plaketu. Príjemné posedenie sa nieslo rozhovorom a spomienkami na jej mladosť a ťažký život …

Pani Emília je rodáčka z Liptovskej Kokavy. Za každý nový deň sa v modlitbách prihovára Pánu Bohu, a preto požehnanie od pána farára bolo pre ňu vzácnosťou. Zo srdca jej prišli zagratulovať súčasný aj bývalý starosta Liptovskej Kokavy, zástupcovia obecného úradu a klubu dôchodcov.


Nový rok sme zahájili gratuláciou pani Márii Kokavcovej, ktorá sa 01.01.2023 dožila krásneho životného jubilea 100 rokov. Pri tejto významnej udalosti jej zagratuloval aj pán primátor Ján Blcháč a odovzdal jej pamätný list, pamätnú plaketu a nádhernú kyticu.